Zdravstvene preporuke kod pobola djece
Poštovani roditelji,
U cilju sprječavanju širenja zaraznih bolesti postoje određena pravila postupanja kako epidemioloških službi, tako i dječjeg vrtića.
Za vrijeme boravka djeteta u vrtiću, odgajatelj ili zdravstvena voditeljica će vas kontaktirati ukoliko vaše dijete pokazuje jedan ili više znakova dolje navedenih bolesti:
- Povišena tjelesna temperatura
- Neuobičajene mrlje i kožni osipi, opekline (osim ako se ne radi o ograničenom pelenskom osipu)
- Proljev ili povraćanje jednom ili više puta tokom dana
- Uši, svrab ili znakovi drugih nametničkih bolesti
- Otežano ili ubrzano disanje
- Konjuktivitis
- Neuobičajeno tamni urin i/ili siva stolica
- Ukočeni vrat
- Upaljeno grlo ili poteškoće kod gutanja
- Zarazni kožni osipi (vodene kozice, ospice ili dr.)
Sukladno i čl. 8. Ugovora kojeg ste potpisali s Vrtićem, obvezujete se da neće u Dječji vrtić dovoditi bolesno dijete kako bi se izbjeglo ugrožavanje zdravlja druge djece. Stoga prilikom izostanka djeteta obavezni ste obavijestiti vrtić (odgojitelje ili zdravstvenu voditeljicu) o razlozima izostanka kao i o bolesti djeteta.
Ukoliko je utvrđeno nakon pregleda kod pedijatra da vaše dijete boluje od određenih zaraznih (infektivnih) bolesti kao naprimjer:
- BAKTERIJSKE UPALE GRLA (STREPTOKOK),
- ŠARLAHA,
- UPALE PLUĆA,
- ZARAZNI KOŽNI OSIPI (vodene kozice, ospice, impetigo…),
- KONJUKTIVITISA,
- MONONUKLEOZE,
- GRIPE,
- TROVANJA SALMONELOM ILI OD NEKE DRUGE INFEKTIVNE BOLESTI
Po povratku vašeg djeteta natrag u vrtić/kolektiv, nakon završenog liječenja
DUŽNI STE DOSTAVITI POTVRDU NADLEŽNOG PEDIJATRA O OBAVLJENOM ZDRAVSTVENOM PREGLEDU KOJOM SE DOZVOLJAVA DJETETU PONOVNI BORAVAK U DJEČJEM VRTIĆU.
Zakonska je obaveza za djecu koja su zbog bolesti izbivala iz dječjeg vrtića dostaviti u dječji vrtić potvrdu o obavljenom zdravstvenom pregledu. Potvrda se dostavlja prvog dana po povratku djeteta u vrtić, a predaje se odgojiteljicama na ruke. Ukoliko potvrda nije dostavljena dijete se ne može vratiti u skupinu.
Dijete koje prima antibiotik znači da je bolesno i da treba ostati kod kuće. Ostavljanje djece kod kuće kad su bolesna, najbolji je način sprječavanja širenja zaraznih bolesti.
U sklopu Programa zdravstvene zaštite djece u dječjim vrtićima (NN 105/2002) naša zdravstvena voditeljica dužna je pratiti izostanke i pobole djece, zdravstveno stanje djece te voditi propisne evidencije. Na kraju godine podatke o razlozima i broju izostanaka dužna je prezentirati u službenom izvješću.
Kako bismo svi zajedno uspješno djelovali u sprječavanju širenja zaraznih bolesti, roditelji kao naši partneri moraju biti upućeni u postupke djelovanja, prije svega kako bi pomogli svom djetetu ali i ostaloj djeci u okruženju. Svrha praćenja pobola je kontrola epidemiološke situacije u vrtiću zbog poduzimanja pravovremenih mjera za zaštitu zdravlja djece u kolektivu, te suzbijanje širenja infektivnih bolesti.
Zdravstvena voditeljica